PH-TS20 - Wireless thermo-socket
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
PH-TS20 - Wireless thermo-socket
Properties wireless termo-socket PH-TS20:
It can work also in the autonomous mode (according to the internal, you set the program) or in wireless mode, controlled by the central unit. sens the current internal temperature and by difference in required temperature controls the connected appliance (heaters, towels dehydrator etc.).
(NEW VERSION 10.07)
New constant added: SUMMER MODE FOR CONTROLLONG AIR CONDITIONERS
Functions PH-TS20:
- short-term change of temperature
- the HEATING/COOLING mode
- function OFF
- child-proofing (lock keyboard)
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230 V/ 50Hz |
| Communication type | two-way wireless |
| Frequency | 433,92 MHz |
| Range | 300m (in the open area), 35m (in the built-up area) |
| Num. of temp. changes | 6 temp. changes per day |
| Hysteresis | 0,1°C to 2°C, by 0,1°C |
| Minimum program. time | 10 minutes |
| Temp. setting range | +3°C to +40°C |
| Temperature setting | by 0,5°C |
| Min. indicating jump | 0,1°C |
| Measurement accuracy | ?0,5°C |
| Backup battery | NiMh 3.6V, >100 hod. |
| Life of batteries | 1-3 years |
| Protection | IP20 |
| Output | relay, max.16 A |
| Operating temperature | 0°C to +40°C |