LX-AL4 - Wireless mini-alarm
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
LX-AL4 - Wireless mini-alarm
Properties LX-AL4:
Upon object violation, a pleasant GONG sounds. It can be used as a door bell as well.
Function:
1. wireless mini-alarm
2. wireless doorbell
The set contains:
- Receiver (power source 3x1,5V alkal.baterie R6/AA or adaptor 7-10 VDC, 150mA-is not in set)
- Transmitter (power source 1x12V/L1028 23A - is in set)
- Magnetic contact
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Receiver | |
| Power supply | 3 x 1,5 V alkal. R6/AA |
| Consumption | < 350 uA |
| Range | 100 m |
| Sensitivity | < -86 dBm |
| Operating temperature | 0°C to +50°C |
| Transmitter | |
| Power supply | 12 V alkal. L1028, 23 A |
| Radio power | < 200 uW |
| Frequency | 433,92 MHz |
| Switching element | reed relay |
| Protection | IP 65 |
| Lifetime of battery | 1,5 year |
| Operating temperature | -20°C to +50°C |