BZ912 - Wireless doorbell
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
BZ912 - Wireless doorbell
Properties BZ912:
Possibility selection of 3 tones of SIRENS.
Set : 1xreceiver and 1xtransmitter
Advantages of new technology:
- high reliability of transmission signal
- higher resistance to interference
- backward confirmation of receiver on the signal acceptance (if we press the button at the door and the red diode switches on, we have the certainty that inside the welcoming tone of the bell rang and house owners will come to open to us)
- low battery indication in transmitter (the red diode flashes quickly-on the receiver - will warn you of the battery replacement in the button)
- large range on open area upt to 300 m!
Thanks the loudness and long range, it is suitable for factory buildings but also for auditory handicapped people!
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Receiver | |
| Power supply | 230 V/ 50 Hz |
| Consumption | 1,5 V A |
| Range | up to 300 m |
| Sensitivity | < -102 dBm |
| Loudness | > 90 dB |
| Working temperature | 0°C to 50°C |
| Transmitter | |
| Power supply | 1 x 3V, type CR2430 |
| Vf power | < 10 mW |
| Frequency | 433,92 MHz |
| Protection | IP 65 |
| Battery life | up to 5 years |
| Working temperature | -20°C to +50°C |